وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به پیشنهادات مطرح شده برای ایجاد یک بانک تخصصی برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: برای تحقق این هدف، باید دو موضوع «ایجاد بانک تخصصی» و همچنین «تقویت صندوق نوآوری و شکوفایی» را به موازات یکدیگر، پیش برد.

ملزومات ایجاد بانک توسعه‌ای تخصصی برای حمایت از دانش‌بنیان‌ها

سید احسان خاندوزی در نشست مشترک با روح الله دهقانی فیروز آبادی - معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور - درباره تأمین مالی شرکت های دانش بنیان، اظهار کرد: اگر تصمیم خوبی درباره راهکارهای تأمین مالی شرکت های دانش بنیان اتخاد کرده و به یک ابتکار نهادی، راهبردی و ماندگار در این حوزه برسیم، همه از زیست بوم ایجاد شده، بهره مند خواهند شد.

خاندوزی با اشاره به پیشنهادهای مطرح شده در این نشست، گفت: باید دو موضوع «ایجاد بانک تخصصی» و همچنین «تقویت صندوق نوآوری و شکوفایی» را به موازات یکدیگر، پیش برد.

وی اظهار کرد: اگر می توانستیم چهار یا پنج میلیارد دلار منبع مالی جدید را به صندوق تزریق کنیم، کار ویژه و خوبی شکل می‌گرفت که برای گروه‌هایی از شرکت‌های دانش بنیان مفید واقع می‌شد.

وزیر اقتصاد گفت: پیشنهاد می شود که طرحی آماده شده و با مشارکت صندوق نوآوری و یک کشور خارجی مانند قطر که دارای منابع مالی خوبی است، کار مشترکی در این حوزه انجام شود تا بدین شکل از ظرفیت منابع مالی خارجی و تجربه و دانش صندوق نوآوری و شکوفایی کشور استفاده شود.

خاندوزی درباره راه اندازی بانک تخصصی نیز اظهار کرد: نیاز به بانک توسعه ای تخصصی در حوزه دانش بنیان مشابه بانک توسعه صادرات است که در همه استان‌ها گستردگی داشته، اما از شعب محدودی برخوردار باشد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در سایه این بانک تخصصی، می‌توان شعب خاص دانش بنیان برای بحث نظارت، اعتبار سنجی، تضامین، وثایق و هر چه که نیاز است، ایجاد کرد.

وی با تاکید بر اینکه آن بانک را باید به بانک تخصصی آن حوزه تبدیل کرد، گفت: باید بازی و تفاهم بلندمدتی بین آن بانک و شرکت‌های دانش بنیان شکل بگیرد؛ به طوری که آن بانک، خود را متولی تأمین مالی حوزه دانش بنیان بداند و همچنین، آن شرکت‌ها نیز خود را متعهد به رعایت قواعد و اصول بانکی بدانند.

در این نشست، گزارشی از وضعیت فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و روش‌های تأمین مالی آنها ارائه شده و پیشنهاداتی نیز برای ایجاد تنوع در تأمین مالی این شرکت‌ها و ایجاد بانک تخصصی در این حوزه، مطرح شد.

این نشست با حضور «سید احسان خاندوزی» وزیر اقتصاد، «روح الله دهقانی فیروز آبادی» معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور، «مجید عشقی» رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، «محمد جواد شریف زاده» معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی و مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

پربازدیدترین سایر رسانه ها

پربازدیدترین ها