رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای تخصصی‌سازی فعالیت بانک‌ها گفت: توسعه و گسترش عملیات بانکداری اسلامی از طریق قرض‌الحسنه و تأمین مالی خرد و غیرتجاری عموم مردم با کمترین هزینه از اهداف بانک مرکزی است.

توسعه تأمین مالی خرد از طریق قرض‌الحسنه از اهداف بانک مرکزی است

به گزارش روابط عمومی و امور مشتریان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به نقل از بانک مرکزی، دکتر «محمدرضا فرزین» در این مراسم سیاست بانک مرکزی را توسعه بانکداری تخصصی دانست و گفت: امروزه همه بانک‌ها عملیات مشابهی انجام می‌دهند، اما برنامه بانک مرکزی تفکیک بانک‌ها و تخصصی نمودن فعالیت آن‌هاست.
فرزین در همین رابطه اظهار داشت: بانک‌ها به بانک‌های توسعه‌ای، تجاری، جامع و قرض‌الحسنه تفکیک می‌شوند و هر کدام در حوزه تخصص خود عملیات تجهیز و تأمین مالی متفاوتی خواهند داشت.
وی افزود: برای دستیابی به این هدف باید تغییرات اساسی در اساسنامه و نوع فعالیت بانک‌ها به وجود آید که در بانک مرکزی در حال تدوین چارچوب فعالیت آن‌ها هستیم و به تبع آن هر نوع بانک مقررات و دستورالعمل‌های نظارتی متفاوتی خواهد داشت که در بخش نظارت بانک در حال اجرایی شدن است.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک توسعه‌ای، بانک تجاری، جامع و قرض‌الحسنه به لحاظ ابزارهای تأمین مالی و حوزه فعالیت متفاوتند و رویکرد بانک مرکزی نیز سیاست‌گذاری و نظارت متفاوت با هر یک از این بانک‌ها خواهد بود.
وی در ادامه اظهار داشت: بانکداری جامع نیز که ترکیبی از عملیات بانکداری توسعه‌ای، بانکداری تجاری و قرض‌الحسنه را همزمان انجام می‌دهد، در مدل جدید بانکداری وجود دارد که دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های فعالیت آن نیز در حال تدوین است.
رئیس کل بانک مرکزی به اهمیت نظارت بر شبکه بانکی اشاره کرد و گفت: پس از تفکیک و دسته‌بندی بانک‌ها نوع نظارت در هر بانک نیز متفاوت و بر اساس تخصص هر بانک باید انجام شود که با توجه به اختیاراتی که قانون جدید به بانک مرکزی داده، هر جا که پول سپرده‌گذار باشد، نظارت بانک مرکزی نیز حضور خواهد داشت.
وی تصریح کرد: در این راه از فناوری‌های نوین و سامانه‌های الکترونیک بیشترین بهره خواهیم برد. قطعا آنچه که در آینده نزدیک در حوزه نظارت بانک مرکزی خواهید دید با شرایط کنونی متفاوت خواهد بود.
فرزین قانون جدید بانک مرکزی را گامی به جلو در جهت استقلال و اقتدار بانک مرکزی توصیف کرد و گفت: قانون جدید بانک مرکزی به صورت نسبی استقلال و اقتدار این بانک را برای انجام بهتر وظایف ارتقا داده و از این پس بانک مرکزی نظارت بیشتری بر بازار پول و شبکه بانکی خواهد داشت.
وی در همین رابطه خاطرنشان ساخت: به عنوان نمونه میزان و نحوه توزیع تسهیلات تکلیفی به شورای پول و اعتبار واگذار شده است که از طریق آن بانک مرکزی توان نظارتی و کنترل بیشتری بر این نوع تسهیلات خواهد داشت.
فرزین با اشاره به اهمیت تأمین مالی خرد از طریق ترویج فرهنگ قرض‌الحسنه برای برطرف کردن نیازهای ضروری و غیرتجاری شهروندان گفت: هدف بانک مرکزی توسعه بانکداری قرض‌الحسنه و تأمین مالی خرد مردم با کمترین هزینه است.
رئیس شورای پول و اعتبار گفت: بانک قرض‌الحسنه نقش مهمی در اجرایی شدن این هدف دارد و امیدواریم طرح قرض‌الحسنه بدون کارمزد الگویی برای شبکه بانکی در داخل کشور و سایر کشورهای اسلامی باشد.
وی در ادامه اقدامات بانک مرکزی در توسعه قرض‌الحسنه را شامل افزایش سقف وام قرض‌الحسنه به ۳۰۰ میلیون تومان برای اشخاص حقیقی و ۷۵۰ میلیون تومان برای کسب‌وکارهای کوچک و اشخاص حقوقی، تغییر روش محاسبه کارمزد وام قرض‌الحسنه، اصلاح ضوابط وجوه اداره شده و افزایش منابع قرض‌الحسنه از محل این وجوه، انشار اوراق مالی و اسلامی بر اساس عقد قرض‌الحسنه برشمرد.
رئیس شورای پول و اعتبار تصریح کرد: بانک مرکزی ابزارهای بیشتری در اختیار بانک‌های قرض‌الحسنه قرار خواهد داد تا با توان تأمین مالی بیشتر بتوانند پاسخگوی نیازهای طیف وسیع‌تری از مردم باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

پربازدیدترین گزارش

پربازدیدترین ها